Aktualności Aktualności

1000 drzew na minutę w 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości.

Tegoroczną Akcję „#1000drzewnaminutę” połączyliśmy z przedsięwzięciem rocznicowym pod hasłem „100 drzew na stulecie Odzyskania Niepodległości przez Polskę”.

Włączając się do działania edukacyjno-promocyjnej Lasów Państwowych „Dla ludzi, dla Lasu” połączyliśmy akcję „1000 drzew na minutę” z przedsięwzięciem rocznicowym 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

Do wspólnego sadzenia sosny zaprosiliśmy w dniu 17-04-2018 uczniów z SP w Stadnickiej Woli, SP nr 1  w Końskich, ZPO w Nieświniu  na odnawianą powierzchnię w Leśnictwo Stoki,  oraz w dniu 20-04-2018 - „Uniwersytet Trzeciego Wieku” - Stowarzyszenie „Aktywni”- na powierzchnię w Leśnictwie Wąsosz.  Obszar prac w obu przypadkach był dość podobny i przekraczał nieco powyżej 2 ha. Uczestnikom tegorocznej akcji towarzyszyli zastępca Nadleśniczego  - Jarosław Stępień,  Leśniczy Leśnictwa Stoki - Witold Młynarczyk, Leśniczy Leśnictwa Wąsosz - Rafał Obara podleśniczy - Krzysztof Pietrasz, pracownik biura Nadleśnictwa - Kamil Kubicki oraz stażyści.

Zarówno pogoda jak i dobry nastrój towarzyszył wszystkim uczestnikom naszego przedsięwzięcia. Po przeszkoleniu i rozdysponowaniu sprzętu oraz sadzonek, leśnicy oraz sadzące drzewa „dwójki”, wyruszyły z wielkim entuzjazmem do prac, które niejednokrotnie mieli okazje widzieć we wcześniejszych odsłonach naszej inicjatywy.

Przypomnijmy, że Lasy Państwowe sadzą rokrocznie 500 mln nowych drzew, co właśnie daje wartość tysiąca drzew na minutę. To bardzo dużo! Gdyby wszystkie sadzonki  posadzić w jednym rzędzie to miałyby one długość z Ziemi na Księżyc i z powrotem, a po zsumowaniu ich powierzchni można by było obsadzić prawie 75 tys. boisk piłkarskich. Warto podkreślić również, że Lasy Państwowe we wszystkich Gospodarstwach Szkółkarskich będących zapleczem hodowlanym Nadleśnictw, wytwarzają 800 mln sadzonek rocznie. W  taki sposób wspieramy odnowienia naturalne, które również mają swój udział w przyroście lesistości naszego Kraju.  

Po zakończeniu prac, miłym zwieńczeniem spotkania było wspólne ognisko. Wytrwali uczestnicy tegorocznej, leśnej wizyty podkreślali opinię niepowtarzalności smaku potraw pieczonych na ogniu, który palił się na najbardziej wszechstronnym materiale znanym człowiekowi jakim jest  - drewno.

Do zobaczenia za rok!