Asset Publisher Asset Publisher

Lasy Państwowe sadzą około 1000 drzew na minutę!

Koneckie szkoły z entuzjazmem podjęły wspólne działanie na rzecz propagowania wiedzy o odnowieniach.

Polska jest w europejskiej czołówce pod względem powierzchni lasów. Obecny obszar to 9,1 mln ha. Do 2050 roku lasy powinny zajmować już ponad 33 proc. powierzchni Polski z czego wynika, że Lasy Państwowe sadzą więcej drzew niż wycinają.

Włączając się do akcji edukacyjno – promocyjnej Ministerstwa Środowiska oraz Lasów Państwowych „1000 drzew na minutę", Nadleśnictwo Barycz zaprosiło uczniów z Zespołu Szkół w Nieświniu oraz z II Liceum Ogólnokształcącego w Końskich do wspólnego sadzenia  lasu.

Odnawiany zrąb w Leśnictwie Józefów, w oddział 140a, jest jednym z wielu który obsadza się rodzimymi gatunkami drzew, stanowiącymi tradycyjne wypełnianie wcześniej wyciętych powierzchni.

Na obszarze 0,5 ha, dzieciom pełnym zapału do pracy wynikającego z ciekawości procesu sadzenia oraz pielęgnacji leśnej uprawy, pomagali zastępca Nadleśniczego  - Jarosław Stępień, Leśniczy Leśnictwa Izabelów - Piotr Słoka oraz gospodarze terenu Leśniczy  - Dariusz Wiatrowski i z podleśniczym  - Witoldem Stańczykiem.

Zastępca Nadleśniczego wraz z Leśniczym Józefowa po wprowadzeniu w annały podstawowej wiedzy o Nadleśnictwie, jego terytorium i zasadach odnawiania, oraz instruktażu poprawnego sadzenia drzew, zachęcali do przykładnej pracy, owocującej w późniejszych latach lasem, który będzie cieszył uczestników dzisiejszej akcji, z własnoręcznego sadzenia.

Większość przybyłych uczniów, bez trudu opanowała, po chwili, tak obsługę lancetu jak i poprawne umieszczanie sadzonek w glebie. Praca w dużym zespole przebiegając rotacyjnie, zakończyła się stosunkowo szybko, pozostawiając po sobie fachowo wykonane zadanie.

Kończąc akcję ogniskiem i wspólnym pieczeniem kiełbasek, Leśniczy - gospodarz przypomniał sadzącym o „świadkach" zakopanych przez każdą ze szkół u zwieńczenia wyznaczonych do prac powierzchni. Ta butelka w której znajduje się dokument z podpisami uczestników naszej akcji, będzie żywym dowodem dla kolejnych pokoleń, które w przyszłości ponowią odwieczny cykl współpracy człowieka z naturą.