Asset Publisher Asset Publisher

ASF (Afrykański Pomór Świń) - zagrożenie wciąż istnieje!

Wirus ASF lokalizowany jest najczęściej w tkankach padłych lub upolowanych dzików oraz świń hodowlanych. Takie badanie wykonuje się u osobników, co do których jest podejrzenie rozwinięcia się choroby.

ASF (łac. Pestis africana suum) to choroba szybko szerząca się pośród świń domowych oraz dzików, ale niegroźna dla ludzi. Sam wirus jest bardzo trudny do zwalczania. Nie ma na niego opracowanej szczepionki. Nie zabija go niska temperatura ani wędzenie czy peklowanie.

Statystycznie wirus ASF jest w stanie przetrwać:

w mrożonym mięsie                      - około 1000 dni (około 34 m-cy)

w zasolonej słoninie                      - około 90-120 dni (około 3-4 m-ce)

w mięsie mielonym                        - około 30 dni (około 1 miesiąc)

w glebie, podłożu po chorych

osobnikach, w zakopanych

zarażonych sztukach                      - około 210 dni (około 4 m-ce)

w padłym dziku                              - latem około 60-90 dni (około 2-3 m-ce)

                                                         zimną około 120-180 dni (około 4-6 m-ce)

Jedynym konstruktywnym działaniem zapobiegawczym jest wybijanie chorych i zarażonych osobników oraz ich utylizacja przez przedsiębiorstwa do tego wyspecjalizowane.

Bardzo ważne jest lokalizowanie i zgłaszanie przypadków PADŁYCH DZIKÓW.

To właśnie za pośrednictwem padliny może dochodzić do niekontrolowanego rozprzestrzeniania się wirusa ASF w skutek żerowania na niej innych zwierząt - nawet psów czy kotów domowych, które resztkami zarażonej tkanki mogą zakazić świnie w gospodarstwach hodowlanych.

Obecny zasięg rozprzestrzeniania się ASF w Polsce jest co raz większy. Jego dynamika jest zobrazowana na załączonej mapie poglądowej oraz prezentowana na bieżąco na stronie Głównego Lekarza Weterynarii:

https://bip.wetgiw.gov.pl/asf/mapa/

W sytuacji napotkania padłego dzika czy to na terenach leśnych czy nie, należy bezzwłocznie powiadomić Powiatowy Inspektorat Weterynarii odpowiedniego dla miejsca. W Końskich PIW znajduje się przy ul. Kieleckiej 5, a dostępny jest pod nr tel.: (41) 372 31 85 w godz. 7: 30 do godz. 15: 30. lub pod jednym z nr. komórkowych podanych na stronie:

http://piwet.konskie.pl/dane-podstawowe

W sytuacji braku możliwości kontaktu z PIW, należy o zdarzeniu powiadomić inne odpowiednie służby.

Informacje jak postępować w takim przypadku dostępne są w załączniku (ulotka-padły dzik) oraz na stornie GIW:

https://www.wetgiw.gov.pl/nadzor-weterynaryjny/postepowanie-w-przypadku-znalezienia-padlego-dzika

 

   Dodatkowym działaniem podczas obecnie dynamicznie zmieniającej się sytuacji epizootycznej związanej z Afrykańskim Pomorem Świń (African Swine Fever), jest przestrzeganie bioasekuracji przez myśliwych podczas polowań oraz pobierania próbek do badań laboratoryjnych. Budowanie świadomości działania spowoduje uniknięcie potencjalnego zagrożenia rozprzestrzenianiem się tego drobnoustroju.

Po szczegółowe informacje, co do reżimu postępowania można sięgnąć do załącznika (procedura dla myśliwych) oraz do podstrony GIW:

https://www.wetgiw.gov.pl/nadzor-weterynaryjny/informacje-dla-lekarzy-weterynarii

 

   Afrykański Pomór Świń wykryty w 2014 roku na Litwie, Łotwie i w Polsce. Obecny był już w 2007 roku na terytorium Federacji Rosyjskiej oraz Ukrainie. O tego czasu jego zasięg w naszym kraju zwiększył się, dlatego ważne jest upowszechnianie powyższych informacji, pośród osób mających kontakt z środowiskiem leśnym. Rozwój ewentualnych ognisk chorobowych ma bardzo duże przełożenie na gospodarkę oraz środowisko dziko żyjących osobników. W takich wypadkach, każdy dzik odstrzelony przez myśliwych na terenie, na którym stwierdzono ASF, powinien zostać w całości niezwłocznie dostarczony do lokalnego punktu nadzorowanego przez organ Inspekcji Weterynaryjnej, mogącego przechowywać takie tusze a każda informacja o napotkanych zwłokach dzika - powinna być przekazana do odpowiednich organów.

Więcej szczegółowych informacji znajdziecie Państwo w materiałach przygotowanych przez Głównego Lekarza Weterynarii:

GIW w Warszawie:

https://www.wetgiw.gov.pl/nadzor-weterynaryjny/afrykanski-pomor-swin

oraz lokalnie przez Powiatowego Inspektoratu Weterynarii:

PIWET  w Końskich:

http://www.piwet.konskie.pl/