Aktualności Aktualności

Wspólne działania Lasów Państwowych i Inspektoratu Weterynarii.

W siedzibie Nadleśnictwa Barycz w związku ze zwalczaniem ASF, Powiatowy Inspektor Weterynarii przeprowadził szkolenie z zasad bioasekuracyji wobec tego wirusa.

           Nasza jednostka, będąca w ciągłej współpracy z konecką placówką PIW, uczestniczyła w akcji profilaktyki i sposobu działania w kontakcie z potencjalnymi przypadkiem zarażeń ASF.

Na zaproszenie Powiatowego Inspektora Weterynarii  w Końskich - lek. wet. Pani Sylwi Chłosty, do Biura Nadleśnictwa przybyli przedstawiciele kół łowieckich gospodarujących między innymi w lasach Nadleśnictwa Barycz, Stąporków, Ruda Maleniecka oraz kierownicy i przedstawiciele jednostek LP:

Nadleśnictwo Barycz - nadleśniczy Pan Wojciech Bomba, spec. służby leśnej Pan Włodzimierz Falba, Nadleśnictwo Przysucha - z-ca nadleśniczego Pan Marek Nowicki, Nadleśnictwo Przedbórz - nadleśniczy Pan Waldemar Pązik, Nadleśnictwo Ruda Maleniecka - Pani Beata Kiełbus, Nadleśnictwo Stąporków - leśniczy Pan Daniel Bogacki.

ASF -  Afrykański Pomór Świń (łac. Pestis africana suum)  to choroba szybko szerząca się pośród świń domowych oraz dzików, ale nie groźna dla ludzi.

Podczas spotkania były omawiane procedury z zakresu:

- instrukcji dezynfekcji

- przeszukiwania obszarów i zbierania zwłok dzików lub ich szczątków

- pobierania i przesyłania prób

- instrukcji utylizacji zakażonych sztuk.

Afrykański Pomór Świń wykryty w 2014 roku na Litwie, Łotwie i w Polsce, obecny był już w 2007 roku na terytorium Federacji Rosyjskiej oraz Ukrainie. Dlatego bardzo ważne jest propagowanie powyższych informacji, pośród osób mających kontakt z środowiskiem leśnym. Rozwój ewentualnych ognisk chorobowych ma bardzo duże przełożenie na gospodarkę oraz środowisko dziko żyjących osobników. W takich wypadkach, każdy dzik odstrzelony przez myśliwych na terenie, na którym stwierdzono ASF, powinien zostać w całości niezwłocznie dostarczony, do lokalnego punktu nadzorowanego przez organ Inspekcji Weterynaryjnej, mogący przechowywać takie tusze a każda informacja o napotkanych zwłokach dzika - powinna być przekazana do odpowiednich organów.

Szczegółowe procedury oraz informacje o profilaktyce możemy znaleźć pod poniższym adresem:

http://piwet.konskie.pl/choroby/asf